Stephen King
Tento americký spisovatel, nekorunovaný král hororové literatury 20.století, plodný autor, který v mnoha svých románech popsal lidský strach v těch nejbizarnějších podobách, se narodil 21.9.1947 v Portlandu ve státě Maine.
Když mu byly dva roky, otec námořník si doslova "vyšel pro cigarety" a už se nikdy nevrátil. Kingova matka ráda četla a Stephen sdílel vášeň ke knihám s ní. Brzy narazil na sci-fi a hororové povídky R. Bradburyho, které ho velmi zaujaly. Na střední škole již posílal své povídky do různých magazínů a podomácku tiskl vlastní časopis. V roce 1965 mu vyšla první povídka, hororový příběh Byl jsem vykradačem hrobů.
O rok později se přihlásil na univerzitu ke studiu anglické literatury.Během studia psal a psal- romány, povídky, básně-, ale úspěch byl mizivý. Několik povídek vyšlo v časopisech, na obživu to však nestačilo. Jako člen studentského senátu se aktivně účastnil studentské politiky a v době války ve Vietnamu se angažoval v protiválečném hnutí.
Po skončení studia r.1970 nemohl hned najít práci střdoškolského učitele, pro níž měl kvalifikaci, a tak se živil manuální prací- pracoval u benzínové pumpy, v žehlírně prádla-, a příležitostným psaním pro pánské časopisy. Mnohé z těchto povídek z počátku sedmdesátých let se objevily v několika antologiích.
O rok později začal pracovat jako učitel, oženil se se svou spolužačkou Tabithou, s níž má tři děti ( v tomto manželství žije dodnes). Plat sotva stačil na to, aby uživil rodinu. Žili v pronajatém obytném přívěsu. Houževnatě psal dál, i když z nakladatelství dostával samé zamítavé odpovědi. Až jednoho dne žena objevila v kši zmačkaný začátek příběhu, a protože ji zaujal, vybídla Stephena, aby jej dokončil. Vznikl román Carrie, první velký úspěch. Carrie je dospívající dívka obdařená zvláštními schopnostmi, jež se jí před posměchem okolí vymknou z rukou.
V r. 1973 King skončil s učitelováním a od té doby vydává téměř každoročně jeden několikasetstránkový román. Byl jedním z prvních autorů, kteří dostávali astronomicky vysoké zálohy n nenapsaná díla.
Tajemství jeho úspěchu tkví ve výjimečné fantazii a schopnosti psyhologicky působivě ztvárnit postavy. Jeho hrdinové trpí různými nutkavými představami, ničí je nadpřirozené síly a především je svírá strach. King je mistrem v líčení všudypřítomného, nevyjádřitelného strachu. Vynalézavě píše o tomto základním pocitu konce 20.století v tisíce podobách, ať už jde o strach ze smrti, z budoucnosti, z techniky...
Snad žádný autor se nemůže pochlubit tolika filmovými verzemi svých románů. Třebaže zfilmování jeho třetího románu Osvícení (1976) jej proslavilo po celém světě, King byl spokojen jen s málo filmy: většinou totiž ignorují psychologickou rovinu jeho příběhů a soustředí se pouze na efektní hororové prvky.
Mezi nejlepší Kingova díla patří Svědectví (1978), epická katastrofická sága, na jejímž počátku je lidstvo téměř vyhubeno únikem uměle vyrobeného viru, a která vrcholí nelítostným zápasem mezi silami dobra a zla, a román To (1986), příběh o prastarém zlu, jež číhá v podzemí malého městečka a v podobě klauna bestiálně vraždí děti. Ambiciózní je sedmidílná fantasy Temná věž (1982-2004), v níž se náš svět prolíná s časově ani prostorově neurčeným postkatastrofickým světem, kde několik postav putuje za nevyřčeným tajemným cílem.
Na konci 80. let se King ocitl v krizi- bral kokain, málem propadl alkoholu. Krizi překonal a v r.1996 znovu triumfoval románem Zelená míle, který vyšel po vzoru sešitových románů z 19. století v šesti samostatných knihách a byl též úspěšně zfilmován.
V letech 1977-1984 pod pseudonymem Richard Bachman zkusmo vydal 5 románů. Prodávaly se velmi dobře: byl to jen důkaz, že opravdu umí psát, a nálepka King nehraje roli. Od počátku 90. let se pokouší napsat psychologicky věrohodný realistický příběh, např. v románové zpovědi Dolores Claiborneová (1992), v němž střetnutí s vlastním svědomím je stejně hrůzné jako boj s nadpřirozenými silami. Byl jedním z prvních, kdo na internetu s úspěchem nabízel své romány, např.Rostlina (2000), pouze v elektronické podobě.
Věnuje se i psaní původních scénářů a také filmové režii. Pravidelně přispívá na charitativní účely. Odchod do důchodu zatím pro množství zajímavé práce odkládá na neurčito.
Použité materiály: Kingovy knihy, Galerie géniů 20. století